Recyklovateľný obal získal titul WorldStar

jan 25, 2023 | Novinky

Súťaž WorldStar je oslavou inovácií a technológií v obalovom priemysle na globálnej úrovni. Medzi ocenenými riešeniami bol aj v tomto ročníku recyklovateľný obal z dielne našej dcérskej spoločnosti Chemosvit Folie.

Rekordný ročník s novými kategóriami

WorldStar je svetová súťaž v inováciách obalov, ktorú organizuje World Packaging Organisation (WPO) už viac ako 50 rokov. V roku 2023 bolo prihlásených rekordných 488 riešení zo 41 krajín.

Tento ročník bol výnimočný aj vďaka zavedeniu nových hlavných kategórií – Darčekové obaly a Digitálne obaly. Pribudla tiež jedna špeciálna kategória s názvom Dostupné balenie. Tá hodnotí obaly, ktoré sa ľahko otvárajú, uchopujú a spotrebiteľ s nimi ľahko manipuluje.

Do súťaže WorldStar Packaging Awards sa firmy kvalifikujú úspechom v národnej súťaži OBAL ROKU. Jedno z dvoch riešení, ktoré uspeli na regionálnej úrovni, získalo ocenenie aj v globálnej súťaži.

Druhá šanca pre odpady

Tím Chemosvit Folie pri preberaní ocenenia OBAL ROKU, ©OBAL ROKU

Víťazné riešenie od Chemosvit Folie 

PE laminát uspel v kategórii „Obalové materiály a komponenty“ a bol vytvorený na základe princípov cirkulárnej ekonomiky. Ide o duplexový monoštruktúrny laminát, ktorý bol potlačený ofsetovou tlačou s vytvrdzovaním elektrónovým lúčom (EB). Tento typ tlače je energeticky úsporný a nevyužíva riedidlá.

Biely vzhľad zároveň umožnil tímu Chemosvit Folie znížiť 100 % bielej farby z potlače, čím sa znížil podiel nerecyklovateľnej zložky v lamináte. PE laminát je alternatívou za nerecyklovateľnú triplexovú štruktúru, ktorá sa používa napríklad na balenie orechov a suchých plodov.

Stroj na odstráňovanie potlače

Vďaka zníženiu počtu vrstiev v lamináte a podielu nerecyklovateľných zložiek došlo aj k redukcii CO2 emisií. Fólia je vhodná na spracovanie na baliacich automatoch a vďaka tuhosti oboch použitých fólií je z nej možné formovať samostojné vrecko so zipsom

Fólia má 95 % recyklovateľný obsah. Je možné ju recyklovať v PE recyklačnom toku a použiť ako regranulát na výrobu flexibilnej fólie na nepotravinárske účely.

Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční počas výstavy Interpack 6. mája 2023 v Düsseldorfe. Počas neho budú vyhlásení aj víťazi v špeciálnych kategóriách – Cena prezidenta, Cena za udržateľnosť, Cena za marketing a Cena za obal, ktorý chráni potraviny.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273