Akú úlohu zohrali Tomáš Baťa a jeho vízia v histórii Svitu?

apr 24, 2023 | Novinky

V časoch, keď ešte na mieste dnešného Svitu nestáli žiadne budovy, nebolo od obce Lučivná až do mesta Poprad žiadnej dediny. Bol to dlhý kus cesty, kde stáli iba dve krčmy poskytujúce občerstvenie pocestným. Na poliach robili roľníci a netušili, že onedlho tu vyrastie priemyselné mesto, ktoré úplne zmení región. Dôležitú úlohu v tom zohral Tomáš Baťa, ktorý sa narodil 3. apríla 1876.

História poznačená tragédiou 

Začiatkom roku 1934 sa začalo povrávať, že sa má pod Tatrami budovať fabrika. Ľudia z okolitých obcí sa tešili z vidiny zárobku. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol priemysel na Slovensku málo rozvinutý. Českí podnikatelia ho preto využívali na produkciu surovín a poľnohospodárskych produktov. 

V tej dobe existovala takmer neobmedzená ponuka lacnej pracovnej sily, hoci bez odbornej kvalifikácie. To bol zrejme jeden z dôvodov, prečo sa na Slovensko rozhodol expandovať s výrobou český podnikateľ Tomáš Baťa.

V 30. rokoch už bola firma Baťa akciovou spoločnosťou a začala zakladať dcérske spoločnosti po celom svete. Jedným z najväčších problémov po vojne bolo zabezpečenie surovín pre výrobu. Výhodnejšie bolo založiť vlastný podnik, ako si potrebný materiál nechať dovážať.

Keďže už vtedy bola veľká spotreba umelého hodvábu na pančuchy a obuv, bolo rozhodnuté, že sa bude vyrábať aj umelý hodváb a viskózová striž. Nakoniec padla voľba na Batizovce.

12. júla 1932 však Tomáš Baťa zahynul pri leteckej nehode, keď vlastným lietadlom letel do Švajčiarska na otvorenie novej pobočky. Vedenie firmy prevzal jeho nevlastný brat Jan Antonín Baťa, ktorý uskutočnil zámer založiť firmu na výrobu umelého hodvábu.

Druhá šanca pre odpady

Prvá budova pokusnej stanice 

Vízia prevzatá z Česka 

Tomáš Baťa založil na Slovensku viac podnikov a majetkov, napríklad v Šimonovanoch, Nových Zámkoch či Bratislave. Princípy podnikania a riadenia, ktoré uplatňoval, sa úspešne aplikovali najmä v Patizánskom a vo Svite

Zamestnanci mali postarané o bývanie, pretože zásadou bolo, aby sa nevysiľovali zbytočným cestovaním. Typické tehlové domčeky sa preto vo Svite budovali už od začiatku. Vďaka tomu mohli zmysluplnejšie využiť voľný čas, čo bol ďalší z princípov Baťovských podnikov. 

Ľudia mali čas mimo práce tráviť zdokonaľovaním svojej osobnosti, samovzdelávaním sa, rekreáciou, športom a hlavne v kruhu svojej rodiny. Medzi hlavné princípy starostlivosti o zamestnancov zásobovanie potravinami cez nákup základných produktov priamo od výrobcu. 

Samozrejmosťou bolo aj stravovanie. Všetci slobodní zamestnanci sa stravovali v závodnej jedálni. Ak im majster nariadil prácu nadčas, musel pre nich zabezpečiť stravu na pracovisko bezplatne. Kvalitu stravy kontroloval sám riaditeľ.

Stroj na odstráňovanie potlače

Prvý dom vybudovaný vo Svite 

Jedna pikoška na záver: existujú názory, že sa Baťa rozhodol pre tento kraj pri ceste na Slovensko, keď sa mu v miestach dnešnej západnej brány Chemosvitu pokazilo auto. Kým vodič opravil chybu, Baťa sa prešiel a vidiac krásnu prírodu okolo spolu so železnicou a cestou si uvedomil, že toto je miesto, ktoré hľadá. 

Ak vás zaujíma táto tematika, prečítajte si náš článok o Baťovej škole práce vo Svite alebo pozadí názvu mesta a závodu.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273