Certifikácia FlexoExpert pomôže zlepšiť výrobu flexotlačových foriem

mar 29, 2023 | Novinky

Počiatky flexotlače siahajú do roku 1890. O niekoľko storočí neskôr si čoraz viac zákazníkov si uvedomuje benefity, ktoré ponúka – vhodnosť pre všetky typy fólií od PET po metalizované, použitie širokej škály atramentov či rýchlosť potlače. Spolu s rozvojom tejto technológie však prichádza aj rast požiadaviek na kvalitu potlačených produktov. Práve so zvýšením kvality nám pomôže certifikácia FlexoExpert zameraná na výrobu flexotlačových foriem. 

Certifikácia FlexoExpert 

Naša dcérska spoločnosť Chemosvit Folie v úvode roka úspešne dokončila globálny certifikačný program FlexoExpert od spoločnosti XSYS, ktorá sa špecializuje na flexotlačiarenský priemysel. FlexoExpert je trojstupňový program na štandardizáciu procesu výroby flexotlačových foriem. 

Chemosvit Folie absolvovala audit a úspešne prešla na tlačové dosky XSYS. Pre spoločnosť to znamená uznanie štandardov kvality výroby tlačových dosiek, absolvovanie školení zamestnancov a optimalizáciu výrobných procesov.

Druhá šanca pre odpady

Takto prebieha výroba flexotlačových foriem 

V špecializovanom oddelení sa vyrábajú flexotlačové formy analógovou, digitálnou a Full HD technológiou. Tieto formy, nazývané aj štočky, môžu byť vyrobené ako plochá tlačová forma alebo kruhová tlačová forma (sleeve). 

Základnou surovinou na ich výrobu je flexotlačová platňa, ktorá je zložená z ochrannej fólie, lams vrstvy, reliéfnej vrstvy (monoméru) a polyesterovej podložky. Výroba flexotlačovej platne pozostáva z týchto krokov: predexpozícia, vypálenie/presvietenie obrazových dát do lams vrstvy, hlavná expozícia, vymývanie, sušenie a doošetrenie. 

Po skončení tohto procesu, ktorého hlavnou časťou je polymerizácia v miestach odpálenia/presvietenia obrazových dát, ostáva tzv. tlačová plocha formy a vzniká reliéf. Flexotlačové formy následne slúžia na prenos obrazových údajov na potláčané materiály – v našom prípade fólie.

Stroj na odstráňovanie potlače

Zaujímajú vás aj ďalšie témy z oblasti tlače? Prečítajte si náš článok o prínosoch partnerstva s japonským výrobcom farieb pre ofsetovú tlač. Zistite viac aj o tom, ako prispieva odstraňovanie potlače z fólie k cirkulárnej ekonomike.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273