Stroj na odstraňovanie potlače z fólie je ďalším krokom k cirkulárnej ekonomike

okt 24, 2022 | Novinky

Nedávno sme v spoločnosti Tatrafan spustili nové zariadenie na odstraňovanie potlače z fólie Film Cleaner od spoločnosti Polymount. Umožní nám zredukovať objem plastového odpadu a zároveň prispeje k cirkulárnej ekonomike, pretože vyčistenú fóliu môžeme interne recyklovať alebo opätovne použiť na prípravu zábehu nového motívu. 

Druhá šanca pre odpady

Nová technológia nám pomôže existujúci odpad prepracovať do kvalitnejšieho finálneho produktu, čo je jedným zo základných pilierov cirkulárnej ekonomiky. Doteraz sme z odpadu vyrábali farebný aglomerát (PP) alebo farebný regranulát (PE), a tie sa používali na výrobu menej náročných plastových výliskov.

Nový stroj na odstraňovanie potlače z fólie nám umožní zotrieť farbu takmer úplne. Následne by sme mali dokázať vyrobiť transparentný regranulát, ktorý má širšie možnosti využitia. Naším zámerom je používať transparentný PE regranulát na výrobu PE fólie. PP regranulát zas bude slúžiť na výrobu transparentných alebo bielych plastových výliskov a ponúkneme ho aj na predaj externým spoločnostiam, keďže PP fóliu už nevyrábame.

Druhá šanca pre odpady

Ako funguje odstraňovanie potlače z fólie 

Z odvinovej časti smeruje potlačená fólia do systému troch nádrží s umývacím roztokom na stieranie potlače, v ktorej je ponorená sústava vodiacich valcov a stieračov. Stierače zotrú potlač a fólia sa následne zbaví vlhkosti v sušiacej časti. Na záver sa čistá fólia navinie do finálneho návinu.

Počas chodu stroja neustále pracuje filtračný systém, ktorý prečisťuje umývací roztok v každej z troch nádrží zvlášť a v neustálej prevádzke je aj odsávanie pár umývacieho roztoku. Celý proces ovláda personál cez ovládací panel.

Momentálne sme vo fáze testovania stroja, kedy sa s ním zoznamuje aj personál. Naším cieľom je dosiahnuť čo najčistejšiu fóliu, a preto pri nastavovaní jednotlivých činností spolupracujeme s dcérskou spoločnosťou Chemosvit Folie.

Stroj na odstráňovanie potlače

Potlačená fólia má obmedzené možnosti recyklácie a následného využitia. Preto je pre nás dôležité neustále hľadať spôsoby, ktoré to pomôžu zlepšiť a zároveň prispejú k udržateľnosti.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273