Príprava tlače a farieb je dôležitou súčasťou výroby obalov. Zahŕňa nielen tvorbu grafických návrhov v internom štúdiu, ale aj výrobu hĺbkotlačových či flexotlačových foriem a miešanie farieb. Rovnaký význam má pre nás aj jej história, ktorá sa začala písať koncom 50. rokov.
Prvá príprava tlače v znamení ručného rozkresľovania
V roku 1959 vzniklo v cechu viskózových fólií prvé oddelenie prípravy tlače a farieb. Grafici zo začiatku pripravovali jednoduché grafické návrhy s hrubšou kontúrovou kresbou bez poltónov, aby sa pri tlači farieb na stroji dala dodržať ich sútlač. Rozkresľovali ich ručne.
Po čase sa prešlo na 4-farebnú tlač a vzniklo oddelenie chemigrafie na výrobu zinkových štočkov. V tej dobe sa zoškrabovali ručne. Technici a technológovia sa zamýšľali nad kvalitatívne dokonalejšou tlačou.
Vo firme sa začali aj prvé pokusné práce s vlastnou prípravou gumových štočkov pre gumotlačové stroje. Výrobňa tlačových štočkov vznikla v roku 1961, kedy bola zároveň aj rozšírená výroba gumotlače.
Ateliér prípravy tlače
Rozvoj zahŕňal orieškovo-čokoládové oplátky
V roku 1962 sa príprava tlače presťahovala do nových priestorov. V tom čase evidovala okolo 2000 štočkov a matríc. Na obzore bola hĺbkotlač, ktorá znamenala vyššiu kvalitu, viac farieb a široké možnosti pre grafické návrhy. K prvým zákazkám tlačeným touto technikou patrili obaly na orieškovo-čokoládové oplátky.
Zároveň sa začala rozvíjať príprava farieb. Spočiatku sa výber a príprava farieb pre tlač viskózových fólií obmedzovala na dostupnosť a vhodnosť výrobkov podniku „Barvy a laky“ – Praha. Dodané farby boli skladované v priestoroch bez klimatizácie a pripravovali sa pre tlač priamo v tlačových strediskách.
Situácia sa zmenila v roku 1978, kedy vznikol samostatný cech prípravy tlače a farieb. V danom roku boli vybudované nové priestory – sklad s kapacitou 40 ton tlačových farieb, laboratórium na hodnotenie farieb aj priestory pre miešacie zariadenia. Tento krok pomohol zlepšiť podmienky práce v príprave farieb.
Namiešavanie farieb pre potlač BOPP fólií
Moderné technológie aj v príprave tlače a farieb
V roku 1986 bola inštalovaná linka na výrobu fotopolymérových štočkov. Pre prípravu hĺbkotlačových foriem boli dodané galvanizačné stroje a brúska. Koncom 80. rokov pracovalo v cechu prípravy tlače a farieb takmer 100 pracovníkov, ktorí zabezpečovali okolo 800 zákaziek ročne pre výrobné cechy podniku a externých zákazníkov.
Začiatok 90. rokov priniesol modernizáciu prípravy tlače, ktorá mala podobu vybudovania strediska vybaveného výpočtovou technikou. Vďaka tomu dokázalo realizovať akúkoľvek zákazku pre rôzne techniky tlače a patrilo k jedným z najmodernejších na Slovensku.
Investície do modernizácie a rozvoja technológií aj infraštruktúry pokračovali aj po prelome tisícročí. Bolo to napríklad rozšírenie kapacity pre prípravu hĺbkotlačových valcov či spustenie nového gravírovacieho zariadenia v roku 2012.
Príprava tlače v roku 1994
Aká je súčasnosť v príprave tlače?
Aj v súčasnosti prebiehajú projekty na zlepšovanie prípravy tlače a farieb. Jedným z nich je aj spolupráca v oblasti ofsetovej tlače ktorá začala medzi našou dcérskou spoločnosťou Chemosvit Folie a japonskou firmou Toray v roku 2021. Na potlač sa budú používať špeciálne farby, receptúru ktorých ladili vo Svite špecialisti priamo z centrály v Tokiu.