Zdravotníci, ochráni vás lepšie bavlnené alebo polypropylénové zdravotnícke oblečenie?

mar 13, 2023 | Novinky

Zdravotnícke oblečenie musí spĺňať mnohé kritériá, vrátane pohodlia, priedušnosti a odolnosti. Prakticky denne je vystavené patogénom, telesným tekutinám a ďalším látkam, čo sa premieta do intenzívneho čistenia. Pri výbere zdravotníckeho oblečenia je preto materiál veľmi dôležitým faktorom najmä z hľadiska bezpečnosti a ochrany. 

Bavlnené zdravotnícke oblečenie 

Bavlna patrí medzi najpoužívanejšie materiály pri výrobe zdravotníckeho oblečenia. Je priedušná, mäkká a pohodlná pre personál, ktorý bavlnený odev nosí. Je tiež relatívne cenovo dostupná, avšak pri použití v zdravotníckych zariadeniach má nevýhody.

Nižšia chemická odolnosť 

Hoci tento materiál dobre drží farbu, farby môžu vyblednúť vplyvom chemikálií na pranie a dezinfekčných prostriedkov. Nesprávne pranie môže zároveň spôsobiť zrazenie tkaniny.

Rast baktérií 

Bavlna neposkytuje dostatočnú odolnosť voči prieniku mikróbov a baktérií. Zistilo sa, že prírodné materiály môžu dokonca podporovať rast baktérií a húb, ktoré ju rozkladajú. Bavlna sa skladá najmä z celulózy. V dôsledku spracovania sa znižuje pevnosť vlákien, čím sa tkanina stáva náchylnejšou na mikrobiálne útoky. Tie znižujú stupeň polymerizácie celulózy a porušujú štruktúru vlákna.

Zadržiavanie vlhkosti 

Bavlna má vysokú schopnosť zadržiavať vlhkosť a jej polymérne väzby sú ľahšie prístupné mikrobiálnym enzýmom. Práve preto je náchylnejšia na prienik mikróbov, pre ktoré vytvára živnú pôdu, a to tým, že im poskytuje živiny vo forme bielkovín či sacharidov.

Druhá šanca pre odpady

Polypropylénové zdravotnícke oblečenie 

Oblečenie vyrobené z polypropylénového vlákna Prolen® Siltex a Prolen® Bodyfresh ideálne vlastnosti pre nemocničné prostredie, keďže je ošetrené permanentnou antimikrobiálnou vrstvou.

Zníženie rizika prenosu infekcií 

Takéto oblečenie je odolné voči prenosu infekcií. Je totiž ošetrené vrstvou na báze iónov striebra a zinku, ktorá poskytuje ochranu pred baktériami a vírusmi. Ide napríklad o baktérie E. Coli a Staphylococcus aureus, vírus SARS-CoV-2 či hubu Aspergillus Niger.

Minimálne zadržiavanie vlhkosti 

Polypropylénové zdravotnícke oblečenietakmer nulovú savosť a vyschne už do jednej hodiny. Aj vďaka tomu je odolnejšie voči prenosu baktérií a vírusov v porovnaní s bavlneným oblečením.

Dlhá životnosť 

Oblečenie z polypropylénového vlákna je určené na opakované použitie. Vydrží až 300 praní, čím má dlhšiu životnosť ako bavlna. Polypropylénové oblečenie je zároveň 100 % recyklovateľné.

Stroj na odstráňovanie potlače

Asi tušíte, že z hľadiska ochrany je výhodnejšou voľbou oblečenie z polypropylénového vlákna. Zistite viac o zdravotníckom oblečení Prolen® Medical, ktoré pomáha znižovať riziko infekcií.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273