Vlákna z dielne Fibrochemu poskytujú 99 % ochranu pred koronavírusom

jan 8, 2021 | Novinky

Spoločnosť Virology Research Services Limited z Londýna vykonala v novembri 2020 laboratórne testy. Tie potvrdili, že vlákna Prolen® Bodyfresh a Prolen® Siltex účinne chránia pred SARS-CoV-2 počas 2-hodinového vystavenia tomuto vírusu. 

Až do marca 2020 sa tieto vlákna testovali iba na antibakteriálne a antifungálne vlastnosti. Po tom, ako vypukla pandémia koronavírusu aj na Slovensku, sme si chceli dať potvrdiť, že vlákna chránia aj pred vírusom SARS-CoV-2. Do laboratória sa výrobky dostali až v októbri, pričom ďalšie dva mesiace čakali v poradovníku. Oplatilo sa však počkať. Testy ukázali, že Prolen® Bodyfresh a Prolen® Siltex majú aj antivírusové vlastnosti.

 

Ide o polypropylénové vlákna, ktoré sú ošetrené aditívom na báze iónov striebra a zinku. Tieto účinné látky sú uchytené priamo v hmote vlákna. Zabraňujú rastu baktérií, húb aj vírusov. Redukujú tiež nepríjemné pachy, zabezpečujú hygienickú sviežosť a znižujú riziko krížovej kontaminácie

 

Práve preto sa používajú aj na výrobu zdravotníckeho materiálu – oblečenia pre zdravotníkov, ochranných rukavíc, rúšok či posteľnej bielizne. Nemocničné prostredie si totiž vyžaduje zvýšenú ochranu pred infekciami. Počas prvej vlny pandémie sa rúška dodávali do nemocníc, domovov sociálnych služieb, záchranným službám, policajtom, hasičom a mnohým firmám na Slovensku aj v zahraničí.

 

Tieto vlákna v sebe nesú aj ekologický aspekt. Ich výroba nezaťažuje životné prostredie. Zároveň je vlákno Prolen® 100 % recyklovateľné. Textílie, ktoré sú z neho vyrobené, sú určené na opakované použitie. Rúška z takéhoto vlákna majú teda nižší dopad na životné prostredie, než tie na jedno použitie. 

 

Prolen® Bodyfresh a Prolen® Siltex ukazujú, že sa v Chemosvite snažíme prinášať inovácie a prvotriednu kvalitu, ktorá spĺňa tie najvyššie štandardy. Zároveň sú symbolmi toho, že aj v tejto dobe chránime to najdôležitejšie – zdravie ľudí a životné prostredie. 

 

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273