Ponožky, ktoré chránia pred kliešťami

apr 12, 2021 | Novinky

Slnečné dni nás začnú pomaličky ťahať do prírody. Prechádzka v lese, túra na najbližší kopec alebo piknik na lúke sú skvelými spôsobmi, ako cez víkend načerpať novú energiu. Tieto aktivity sú však spojené s rizikom, že si domov prinesieme nechcený suvenír v podobe kliešťa.

 

Mierne zimy a otepľovanie spôsobujú, že sa tieto parazity objavujú čoraz skôr na jar a vo vyšších nadmorských výškach. Prenášajú závažné ochorenia, ktoré sa ťažko liečia encefalitídu, lymskú boreliózu či babeziózu a ďalšie. Preto je nesmierne dôležité sa proti nim chrániť napríklad nosením oblečenia, ktoré zakrýva čo najväčšiu časť tela.

 

Chceli sme priniesť riešenie, ktoré by prispelo k ochrane ľudí pri pobyte v prírode. Preto sme sa spojili s Parazitologickým ústavom Slovenskej Akadémie Vied, Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Prírodovedeckou fakultou Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. 

 

Spolu sme vyvinuli špeciálne polypropylénové vlákno s názvom Prolen® IXO, ktoré má odpudivý účinok na IXODES Ricinus L. – kliešťa, ktorý sa vyskytuje v Európe najčastejšie.

Toto vlákno obsahuje prírodné látky, ktoré nedráždia človeka. Ide o kyselinu dekánovú, ktorá odpudzuje vyššie spomenutý druh kliešťa. Od 1.11.2015 je registrovaná Európskou chemickou agentúrou pre použitie ako účinná látka repelentov (produktová kategória 19) a ochranu proti škodcom (produktová kategória 18). Vlákno neobsahuje pesticídy ani syntetické repelenty.

 

Centrum aplikovaného výskumu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach vykonalo test repelencie 1/2019-FibroTick. Stanovil zníženie zdržného času dospelých samíc kliešťa Ixodes ricinus na textílii oproti ekvivalentnej textílii z vlákna bez repelentnej látky.

 

Z vlákna Prolen® IXO vyrábame ponožky aj rukavice pre ľudí, ktorí sa radi venujú aktivitám na čerstvom vzduchu. Produkty nájdete v našom e-shope.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273