Experti z Chemosvit Fibrochem: 4 kritériá, na ktoré sa zamerať pri výbere zdravotníckeho oblečenia

nov 12, 2021 | Novinky

Zdravotné sestry a lekári by popri starostlivosti o pacientov nemali zabúdať ani na seba. Začať sa dá pri voľbe oblečenia, ktoré zabezpečí pohodlie počas celého trvania ordinačných hodín alebo služby. Zároveň by malo chrániť pred patogénmi, keďže práca v zdravotníctve so sebou prináša riziká. Z toho vyplýva otázka: Aké kritériá by malo spĺňať oblečenie pre zdravotnícky personál?

1. Ochrana pred baktériami a vírusmi

V posledných rokoch narastá percento nozokomiálnych infekcií v zdravotníckych zariadeniach. Prispievajú k tomu aj textílie z prírodných vlákien (napríklad bavlna), ktoré sú spriadané z mnohých malých vlákien. Tie sa už pri menšom trení uvoľňujú do prostredia.

Ak sú na týchto vláknach zachytené baktérie, vírusy alebo plesne, dokážu sa dostať do prostredia. Ako príklad môžeme uviesť výmenu bavlnenej posteľnej bielizne, kedy sa kontaminuje okolie postele a na obuvi personálu a pacientov sa mikroorganizmy prenesú do ďalších miestností.

Textílie zdravotníckeho oblečenia by preto mali obsahovať vlákna, ktoré sú ošetrené antimikrobiálnymi aditívami na báze iónov striebra a zinku. Tie zamedzujú rastu akýchkoľvek baktérií a redukujú vírusy.

2. Funkčnosť materiálu

Materiál na výrobu oblečenia pre zdravotnícky personál by mal okrem ochrany spĺňať aj ďalšie parametre. Mal by mať termoregulačné vlastnosti, a tým udržiavať prirodzenú teplotu tela.

Dôležitá je aj priedušnosť, ktorá zabezpečí pohodlie pri nosení. Vlákna by mali odvádzať vlhkosť kapilárnym pôsobením na druhú stranu textílie, čím udržia pokožku suchú.

Chemická odolnosť vlákien sa zas postará o to, že nedochádza k znehodnoteniu oblečenia pri kontakte s chemikáliami, ako sú napríklad bielidlá. Mali by byť odolné aj proti prenikaniu kvapalín, a tým zabrániť absorpcii škvŕn.

3. Ekologickosť

Pri výbere oblečenia netreba zabúdať ani na ekologický aspekt. Má to prínos nielen pre našu planétu, ale aj pre zdravotníka. Zdravotnícke oblečenie je totiž v úzkom kontakte s pokožkou.

Textílie by mali byť určené na opakované použitie a v ideálnom prípade by mali byť recyklovateľné.

Dôležitý je aj proces výroby. Vlákna farbené v hmote nepotrebujú žiadne pesticídy ani toxické farbivá a na ich výrobu sa používa minimálne množstvo vody. Vďaka tomu výroba nezaťažuje životné prostredie a nosenie oblečenia z týchto vlákien nepredstavuje zdravotné riziko.

4. Jednoduchosť údržby

Oblečenie pre zdravotníkov si vyžaduje častejšie pranie a čistenie, keďže je vystavené rôznym patogénom.

Polypropylénové vlákna sa dajú efektívne vyprať pri nižších teplotách s malým množstvom pracieho prostriedku. Ich odolnosť je vyššia ako v prípade vlny či bavlny, čo je prínosné pri častom praní. Nie je potrebné ani ich žehlenie.

Odporúčame uprednostniť vlákna, pri ktorých bolo antimikrobiálne aditívum pridané priamo do hmoty. Aditívum nemigruje z tkaniny a zostáva v nej a po viacnásobnom praní. To znamená, že ochrana pred baktériami a vírusmi bude zabezpečená aj pri opakovanom praní.

Všetky tieto vlastnosti spĺňajú vlákna PROLEN®SILTEX a PROLEN®BODYFRESH od Chemosvit Fibrochem, z ktorého táto dcérska spoločnosť šije odevy pre zdravotníkov. Viac informácií nájdete na stránke Prolen Medical.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273