Chemosvit začal používať novú recyklovateľnú fóliu

dec 1, 2020 | Novinky

V súčasnosti je na trhu veľa potravín zabalených v tzv. kompozitných obaloch, ktoré sú zložené z polyesterov s polypropylénmi, polyamidmi, polyetylénmi  a hliníkovej fólie. Tieto obaly síce plnia svoju funkciu – chránia potraviny a predlžujú ich trvanlivosť, na druhej strane sa však po splnení svojej funkcie stávajú odpadom. 

V kompozitných obaloch sú bežne balené kávy, syry, mäsové výrobky, ale aj mnoho ďalších. Spolu s výrobcami sa to však snažíme zmeniť.

Hľadáme monoštrukturálne materiály – teda materiály, ktoré sú zložené iba z jednej skupiny plastov alebo iba z jedného typu plastu, a zároveň spĺňajú všetky potrebné požiadavky, ktoré balená potravina vyžaduje.  

V Chemosvite sme spolupracovali s viacerými odberateľmi na tom, aby sme od počiatočného návrhu došli k úspešnej realizácii. Prvým úspechom bol v tejto oblasti obal na oriešky

Minulý rok sa nám podarilo vymeniť kompozitný obal za obal na báze polyolefínov, za čo sme dostali ocenenie Obal roku 2019. Vylúčili sme zo štruktúry polyester a obal obsahoval iba polypropylén a polyetylén.

Vo vývoji obalov na orechy pokračujeme, aktuálne testujeme štruktúru iba na báze polypropylénov. Testy vykonané na baliacich automatoch dopadli dobre. Trvanlivosť výrobkov ostala zachovaná rovnako ako aj bariérové vlastnosti obalu, ktoré sú pre orechy veľmi dôležité.

Posledným krokom je garančná výroba, čo je dlhodobý chod baliacich strojov s novým typom obalu. Veríme, že orechy budú už čoskoro v novom type obalu na pultoch obchodov a vrecko po vyprázdnení obsahu nebude len odpadom, ale surovinou na výrobu ďalších užitočných vecí dennej potreby. 

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273