Začiatkom tohto roka spoločnosť Chemosvit Fibrochem očakávala schválenie projektu orientovaného na materiály, technológiu a ochranu pri pandémiách. Investícia vo výške približne 1,4 milióna eur sa použije na vybudovanie centra vývoja textilnej inteligencie a antimikrobiálnych technológií, ktoré by malo byť prvým svojho druhu na Slovensku.
Centrum vznikne v spolupráci so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a bude slúžiť na vývoj prototypov ochranných pracovných odevov a medicínskych textílií s použitím antivirálne a antimikrobiálne modifikovaných polypropylénových vlákien. Pri vývoji bude spoločnosť nadväzovať na predchádzajúce inovačné aktivity v oblasti výroby a aplikácie textílií a odevov s antibakteriálnou funkciou a na už vyvinuté textílie.
Bude sa zameriavať aj na vývoj nového antimikrobiálneho zariadenia na úpravu vzduchu, ktoré bude likvidovať vírusy a baktérie prichádzajúce do vnútorných obytných a neobytných priestorov v nasávanom vzduchu.
Centrum bude tiež skúmať a overovať nové materiály pre vytvorenie tzv. čistej izby, ktorá bude spĺňať požiadavky medzinárodnej normy ISO 14644. V tejto izbe sa použijú materiály, ktoré zabezpečia maximálnu sterilnosť, čo bude mať pozitívny vplyv na zotavovanie pacientov.
Podnetom pre vznik projektu bola aktuálna pandemická situácia a snaha efektívne chrániť zamestnancov v sektore zdravotníctva, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy ochorením COVID-19. Motiváciou bola aj potreba budovania domácich kapacít pre vývoj OOPP a ďalších prostriedkov ochrany pred nákazou koronavírusom.
Vytvorením čistej izby, použitím novovzniknutých textílií a zariadenia pre rekuperačné jednotky má Chemosvit Fibrochem snahu vyriešiť okrem ochrany pred súčasnou pandémiou aj bežné problémy, s ktorými sa stretávame v zdravotníctve. Je to napríklad krížová kontaminácia či prenos nozokomiálnych infekcií.
V prvej fáze sa spoločnosť zameria na domovy sociálnych služieb, kde sú vhodné podmienky na šírenie vírusových ochorení, pretože sa tu nachádzajú najzraniteľnejší obyvatelia, ktorí sa stretávajú v uzavretých priestoroch. V ďalších fázach sa sústredí na nemocničné zariadenia a kliniky. Finálna fáza bude zahŕňať aplikáciu v bytových a nebytových priestoroch s vysokou mierou zhromažďovania ľudí.
Celý projekt vznikol s vedomím a presvedčením o funkčnosti antivirálnych aj antimikrobiálnych textílií a antimikrobiálneho zariadenia, ktoré majú potenciál celosvetového využitia.