Aké výzvy prináša balenie kávy?

júl 23, 2021 | Novinky

Šálka s rozvoniavajúcou kávou je skvelý spôsob, ako si dopriať chvíľku pre seba. Či už počas pokojného rána, alebo hektického popoludnia v práci. Častokrát je súčasťou posedenia s priateľmi v meste či iných stretnutí. Obľúbenosť kávy dokazujú aj štatistiky. Na prelome rokov 2020 a 2021 sa celosvetovo spotrebovalo viac ako 166 miliónov 60-kilogramových vriec kávy. Keďže naša dcérska spoločnosť Chemosvit Folie vyrába obaly aj pre túto komoditu, poďme sa spolu pozrieť na to, akú dôležitú úlohu zohráva pri káve taká samozrejmá vec, akou je obal. 

Na to, aby si zákazník mohol vychutnať lahodnú chuť kávy, musí mať obal správne bariérové vlastnosti. Tie chránia zrnká pred vlhkosťou, teplom a ďalšími faktormi vonkajšieho prostredia. Zároveň zabezpečia, že si káva zachová svoju čerstvosť a k zákazníkovi sa dostane v optimálnom stave. Ako pri každom produkte, aj pri obaloch pre kávu je dôležitý vzhľad. Ten by mal zaujať zákazníka a naladiť ho na to, čo sa nachádza vo vnútri. 

V Chemosvit Folie veľmi dobre vedia, že výroba obalov pre kávu je skutočná výzva. Náročnosť výroby zvyšuje kombinácia rôznych funkcií a tlačových prvkov. Tradičným riešením je štruktúra pozostávajúca z PET, hliníkovej a PE fólie. Ďalšou možnosťou je kombinácia PET, metalizovanej PET a PE fólie. Vďaka vlastnej výrobe PE dokážu zákazníkom priniesť okrem štandardných typov aj individuálne obalové riešenia, ktoré budú zodpovedať ich potrebám.

Samozrejme, existujú aj udržateľnejšie riešenia, ktoré neustále hľadajú. Snažia sa zo štruktúry eliminovať PET a hliník či používať polyolefínové bariérové štruktúry. Pracujú tiež na monoštrukturálnych materiáloch – fóliách založených na PE alebo OPP. 

Keďže káva patrí medzi luxusné výrobky, často sa v grafike obalov používajú rôzne efekty, ktoré tento prívlastok podčiarknu. Používa sa flexotlač, hĺbkotlač aj ofsetová tlač. Na dokončenie sa používa lesklý aj matný lak či vytvorenie papierového efektu. Výnimkou nie je ani zvárateľný lak či ľahká otvárateľnosť obalu bez použitia nožníc.

Všetky tieto možnosti prispievajú k tomu, aby bola šálka kávy pre koncového zákazníka príjemným a voňavým zážitkom.

NAPÍŠTE NÁM

KONTAKT

CHEMOSVIT, a.s.

Štúrova 101
059 21 Svit
Slovak Republic

tel: +421 52 715 1111-2
fax: +421 52 715 2740

e-mail: info@chemosvit.sk

Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Prešov, oddiel: Sa, vložka č. 136/P

IČO: 31 671 047
DIČ: 2020516861
IČ DPH: SK7020000273